Kunstiprogramm “Siberi lapsepõlv” on näituste ja sündmuste seeria, millega mälestatakse 70 aasta möödumist märtsiküüditamisest. See on osa meie kollektiivsest mälust ja isiklik kogemus neile, kes tollel 1949. aasta kevadtalvel olid lapsed või veel sündimata. Kunstirühmitus SLED on viimase kahe aasta jooksul kogunud lapsena küüditatud inimeste mälestusi ning käinud koos nendega uurimisreisidel Siberis. Programm põhineb rühmituse SLED tihedal koostööl küüditatutega.
1949. aasta märtsis saadeti Siberisse kokku üle 20 000 inimese, kellest üle 10 000 olid naised ja üle 6000 lapsed. Seega võib küüditamist paljuski pidada naiste ja laste vastu suunatud vägivallaks. Ent traumale keskendumise asemel pöörab rühmitus SLED oma programmis tähelepanu individuaalsetele ja kollektiivsetele toimetulekuviisidele ning paranemisvõimalustele. “Siberi laste” jaoks oli küüditamine elu algus, mitte lõpp. Nende eluteed ei ole kujundanud ainult Siberisse saatmine, vaid ka sealt naasmine ja Eestis kohanemine.
Kunstiprogramm toimub üle Eesti 16 raudteejaamas, mis on tähistatud ka tolleaegsete venekeelsete nimedega ning kust algasid tuhandete inimeste rasked teekonnad Siberisse. Kuni juuni keskpaigani on Haapsalu, Paldiski, Keila, Kehra, Jõhvi, Tapa, Rakvere, Jõgeva, Tartu, Elva, Veriora, Võru, Ülemiste raudteejaamades näitused, mis uurivad mäletamist ja mälestamist. Lisaprogramm hõlmab erinevaid sündmusi: koostöös Eesti Raudteega muudetakse Keeni raudteejaama ajutiselt kinosaaliks ning Puka jaamas räägitakse mängudest ja mängimisest. Risti endises raudteejaamas korraldatakse kooslaulmise ja lugude jutustamise õhtud.
Näituste avamised:
22.03 kell 17.30 “Siberi lapsed” Tartu raudteejaamas
24.03 kell 12.00 “Tsiber tarõn” Võru raudteejaamas
24.03 kell 13.30 “Kadunud külade otsingul” Kehra raudteejaamas
25.03 kell 11.00 “Õitsev monument” Haapsalu raudteejaamas
25.03 kell 11.30 “Hele ruum ja tume ruum” Jõgeval Betti Alveri muuseumis
25.03 kell 12.00 “Rändlilled” Veriora raudteejaamas
25.03 kell 13.00 “Siberi maitsed” Keila raudteejaamas
25.03 kell 16.00 “Kes nad olid?” Jõhvi raudteejaamas
25.03 kell 17.00 “Õed” Elva raudteejaamas
29.03 kell 15.00 “Mäed on kaugel, meri kaugemalgi veel” Paldiski raudteejaamas
“Siberi lapsepõlve” kunstiprogrammiga saab lähemalt tutvuda aadressil www.siberilapsed.ee ning https://www.facebook.com/sled.artist.group
Kunstirühmitus SLED tegeleb mälu ja identiteedi küsimusega, asudes ise kaasaegse kunsti ja antropoloogia piirimail. Vene keeles tähendab след jälge. Me nii ajame jälgi, kui jätame jälje. Samuti viitab see sõnale исследование (uurimus), kuivõrd meie projektide väljundid on oma loomult uurimuslikud.
Peale Eesti Raudtee toetavad kunstiprogrammi veel: kohvik Kegel Keilas, Kehra muuseum, Raudtee- ja Sidemuuseum, Haapsalus Betti Alveri muuseum Jõgeval, Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum Paldiskis, Tapa muuseum, Naiskodukaitse Paldiski jaoskond, Eesti Memento Liit, Inimõiguste Instituut, Elron, Go Grupp OÜ, Trancom Group OÜ.