Tallinnas Telliskivi piirkonnas läbi mängitud massiivsel raudteeõppusel harjutasid Päästeamet, Politsei, kiirabi, Tallinna Linnavalitsus ja paljud muud ametkonnad, kuidas tegutseda raudteel juhtunud kümnete vigastatutega suurõnnetuse korral, kui päästetöid raskendavad veel lisaks keemialeke ning plahvatusoht.
Õppuse korraldaja Eesti Raudtee turvajuhi Marius Kupperi sõnul sujus õppus oodatust paremini, reisi- ja kaubarongi kokkupõrkes viga saanud kannatanud said kiiret ja asjatundlikku esmaabi ning päästa õnnestus ka rongi alla jäänud inimese elu. „Õppuse põhiline eesmärk oli situatsioon niivõrd reaalselt läbi mängida kui võimalik ning jälgida, kuidas toimuvad juhtimisotsused,“ selgitas Kupper. „Nüüd seisab ees põhjalik analüüs, teeme nähtust järeldused ja korrektuurid, et võimalikeks päris elu juhtumiteks hästi valmis olla. Siiski võin juba täna kindlalt öelda, et Eesti ametkondade kriisivalmidus on hea.“
„Päästeameti jaoks oli väga suureks väljakutseks taolise sündmuse lahendamine, arvestades selle mastaapi ning ka toimumise keskkonda,“ tõdes Päästeameti päästetööde osakonna valmisoleku talituse juhataja Leho Lemsalu ning lisas, et õnneks meil taolisi raskeid sündmusi juhtunud ei ole, mis aga ei tähenda, et nendeks valmistuda ei tuleks. „Tänane õppus andis meile võimaluse harjutada keeruka sündmuse lahendamist ja koostööd erinevate ametkondadega, kellel sel hetkel on vaid üks eesmärk ‒ elude päästmine ning võimaliku kahju minimeerimine. Tänan meie partnereid õppuse korraldamise ja läbiviimise eest, koostööd saime harjutada nii sündmuskohal kui ka staabitöös,“ lisas Lemsalu.
Eraldi ülesandeks oli õppuse korraldajatele kohalike inimeste ja turistide evakueerimise korraldamine piirkonnast, kuhu hakkas õppuse legendi järgi levima mürgine keemiapilv. „Politseinikud reaalselt kedagi ei evakueerunud, kuid käisime läbi kogu Päästeameti etteantud ohualasse jäänud piirkonna ning kaardistasime inimesed, kes vajanuks reaalse sündmuse korral evakueerimist,“ rääkis Põhja prefektuuri kriisireguleerija Janek Laaneväli. Peamine katsumuskoht Politsei jaoks oli nähtamatu ohuga silmitsi seismine ehk saastunud keskkonnas töötamine, mida igapäevatöös ette ei tule. „Õppus õnnestus meil hästi, sest reageerijad oskasid ohuolukorda ära tunda ja selles olustikus vastavalt töötada. Veel soovime tänada inimesi mõistva suhtumise eest, sest õppuse ajal pidi politsei ajutiselt sulgema ka liikluse,“ lisas Laaneväli.
Kopli raud nime kandva õppuse näol oli tegemist viimase kaheksa aasta suurima harjutusega raudteel, kus mängiti läbi erinevad situatsioonid, nagu inimeste päästmine kokkupõrke läbi teinud reisirongist, keemiaõnnetuse likvideerimine õnnetusse sattunud kaubarongist kui ka inimeste evakueerimine piirkonnast.
Õppus toimus Eesti Raudtee, Operaili, Elroni, PPA, Päästeameti, Häirekeskuse, Tallinna Kiirabi, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti, Tallinna Linnavalitsuse, USS Security, Keskkonnaameti ja Keskkonnainspektsiooni koostöös.
Galerii: http://bit.ly/2lYYPG1
Piltide autor on Andres Raudjalg